2021. április 30., péntek

Ócsa, Selyem-réti tanösvény

Ócsa több mint 9000 lakosú város, Budapesttől délre 30 km-re, az M5 autópálya 30-as km-énél kihajtva érhető el.

A várostól nyugatra kezdődik az Ócsai Tájvédelmi Körzet, mely a Duna-Ipoly Nemzeti Parkhoz tartozik. Déli irányban, Bugyi felé elhagyva a várost, egy derékszögű jobb kanyar után kezdődik a lápon átvezető műút, nagyon kell figyelni, hogy észrevegyük  baloldalt, az erdőben kialakított parkolót, ahonnan a Selyem-réti tanösvény indul. A turistautak.hu térképe alapján jól megtervezhető a túra, körtúraként is érdemes végigmenni rajta, pl ezen az útvonalon.


A tanösvény a Selyemrétre visz, kb 1,5 km-re van a parkolótól, déli irányban haladva a láperdő mesevilágán keresztül. Egy jégkorszaki ősmocsár maradvány, ősi tőzegláp erdő található itt, ahol égeres láperdő és gyöngyvirágos tölgyes váltja egymást.



A tőzegtől fekete vízben égerfák - lábasfák - állnak, a vízen visszatükröződnek a növények és a felhők, kis ösvényeken le is lehet térni helyenként az útról, április végén már sok virágot találni, főként a napsárga szín dominált.Még nyílott a vízben és a parton a mocsári gólyahír, óriási levelekkel, nagy foltokban, a sűrűbb erdők alját nagy tömegben borította a saláta boglárka kerekded levele. A sárga virágok megkülönböztetők, ha figyelmesebben megnézzük virágaikat, leveleiket, felfedezhetők a különbségek!

mocsári gólyahír

bogláros szellőrózsa

salátaboglárka

Találtunk az út széle mellett egy nagy nyári tőzike mezőt, hosszú magas virágszárakon csüngtek a fehér csengettyűk, mint a manósipkák. Óriásnak tűnnek a kisebb tavaszi tőzikékhez képest, amelyek hóvirág nagyságúak.


repkény 

indás ínfű

Még volt ami nem virágozott, de tele volt a fák alja üde zöld leveleikkel, sok-sok gyöngyvirág fog hamarosan virágozni!

salamon pecsét

zászpa


nőszirom

Sok nagy zöld tőlevelet láttunk virág nélkül, melyek közepében mintha bimbó lett volna, de valójában ez az őszi kikerics toktermése, ami a levélhez hasonlóan nyár végére elszárad és ősszel majd csak a lilás rózsaszín virágok fognak virítani.

Sok kidőlt, korhadó fát látni, nem véletlenül, tudatosan hagyják itt őket, ezek a visszahagyott holtfák fontos szerepet játszanak az erdei életközösségben, rovaroknak, és sok más élőlénynek adnak otthont és táplálékot.




A Selyem-réti nagy mező után vissza lehet fordulni, vagy tovább menni déli irányba egy úton, amelyről több helyen is át lehet menni keleti irányban a Nagy-erdő keleti oldalára, és ott visszasétálni északnak, a betonútra. Ez is egy szép séta, egy fákkal, bokrokkal pettyegetett nagy réten, ahol balról a láperdő jobbról már szántók vannak. Ezen a visszaúton sok ernyős sármát és vadászlest láttunk.



ernyős sárma

A vízbe dőlt, korhadó fatörzsön megtelepedtek a mohák, növények: mini kompozíciók.


A körtúra kb 8 km, attól függ mennyit bolyongunk közben virágok után kutatva a keskeny ösvényeken. Vízálló bakancs ajánlott, sok a tocsogós rész, de az ösvényen maradva száraz lábbal végigjárható. Láttunk kisgyerekeket gumicsizmában térdig sárosan a visszavezető dűlőúton, élvezettel mentek bele minden tócsába!

Visszafelé még megálltunk Ócsa központjában, megnézni a református templomot, sajnos csak kívülről, de így is impozáns látvány, és sajnos nem járható körbe, mert eléggé beépült házakkal. 

Komor erődtemplom nádfedeles házikók között  - találó tömör jellemzés a látványról.

Premontrei monostornak épült az 1200-as évek elején, majd 1560-tól a reformátusoké lett ez a román stílusú bazilika. Körülötte pedig több mint 200 éves apró nádfedeles felújított, megőrzött parasztházak, tájházak, turista irodaként működnek, látogathatók. 




És ami kimaradt: a település határában lévő pincefalu.


Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése

Széki lile tanösvény, Dunatetétlen