A Pimpó tanösvény Orgoványtól észak-nyugatra található, egyébként nincs messze az ágasegyházi réteken áthaladó Rekettye tanösvénytől. Ez utóbbinak a végén van egy kilátó, attól kb 3 km-re van, akár össze is lehet kötni és egyben végigjárni a két tanösvényt, hosszabb időt eltöltve a buckák között bolyongva és a legelőket járva!
térkép: www.turistautak.hu (itt jól látható mind a Pimpó, mind a Rekettye tanösvény útvonala, illetve az őket összekötő pirossal jelzett útvonal is.)
A Pimpó tanösvény az orgoványi buckák nyugati részét mutatja be, illetve az orgoványi rétek dél-nyugati részén lévő, mára már jobbára kiszáradt szikes tavat, a Csíra-széket.
Az orgoványi buckavidék a fülöpházi és a bugaci között található, egyrészt földrajzilag, másrészt növényzetét tekintve. Leggyérebb a növényzet a fülöpházin, itt a gyep és a futóhomok a jellemző, míg a bugaci a növényzettel leginkább betelepültebb, itt az erdő az uralkodó. Ezen a három területen megfigyelhetjük a homoki növénytakaró fejlődésének (szukcessziójának) teljes sorozatát.
A homokbuckák mellett a kaszálók, nedves rétek, a nádas-rekettyések és szikes gyepek is megjelennek itt. A Kolon-tói övcsatorna vezette le a korábbi mocsárrét vizét, jelentősen megváltoztatva a tájat és a vegetációt.
A tanösvény valójában Orgovány nyugati szélétől indul, a Kolontói csatorna és a Csíra szék felé, majd ott tesz egy körutat, egyrészt a kaszálóréten és a csatorna mellett, másrészt az orgoványi homokbuckák déli-nyugati szélénél haladva. Nem találtunk meg minden táblát és jelzést, de nem is kerestük, a dűlőutak is vezetnek és a telefon is sokat segít a tájékozódásban.
Mi Izsák-Szajor dűlőn át közelítettük meg a tanösvényt, Izsák előtt a régi kisbolttal szemben (buszmegálló és egy intenzív, jéghálóval borított almaültetvény is van itt) van egy betonút, ami a régi TSZ majorhoz vezet, ezen a dűlőn mentünk tovább, elég jól járható autóval is, míg egy régi elhagyott birka hodályhoz értünk, ez mellett parkoltunk le. (kb 3 km-re a kisbolttól ).
Az első megállónk a kiszáradt csatorna partján volt, amelyet egy szép fehér nyáras határolt az egyik oldalon.
Aztán jöttek az öreg, kiszáradófélben lévő fűzfák, valószínűleg a csatorna építésekor telepíthették őket...
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése